Valge kaardi päev

Iga aasta 6. aprillil tähistame Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel valge kaardi päeva, mille raames Eesti sportlased ja spordiinimesed näitavad erinevatele ühiskonnaprobleemidele valget kaarti. 

Päeva tähistamise algatasid Rahvusvaheline Olümpiakomitee ja ÜRO nime all International Day of Sport for Development and Peace. See päev räägib sellest, kuidas sport suudab ühiskonda paremaks muuta – spordil on jõud inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua. 

Miks valge kaart?

Päeva sümboliks on valge kaart - kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.


Spordirahva üleskutse #üheskoos 2023

Aktiivne eluviis toetab märkimisväärselt vaimset tervist ja heaolu. Siiski selgub 2022. aastal Kultuuriministeeriumi tellitud liikumisuuringu tulemustest, et eestimaalastest on kehaliselt piisavalt aktiivsed vaid umbes 40% täiskasvanutest ning 25% lastest. Sagedaseim põhjus on motivatsioonipuudus.

Lahendame Liikumisaastal selle probleemi ning näitame, et üheskoos liikuda on lõbus. Võta kaaslane 6. aprillil jalutama, jooksma, rattaga sõitma, orienteeruma, discgolfi mängima või muud meelisspordiala harrastama. Sina tõukad teda liikuma, tema sind. Vahet pole, kas see on pereliige, lemmikloom, sõber, töökaaslane või naaber!


Spordirahva üleskutse #üheskoos 2022

Sõja tõttu on Ukrainast põgenenud rohkem kui 4 000 000 inimest, jättes raske südamega selja taha oma kodumaa ja endise elu. Nendest üle 28 000 sõjapõgeniku on leidnud ajutise pelgupaiga Eestis. Spordirahvana toetame nende siinviibimist ning soovime, et neid võetakse sõbralikult vastu. Usume, et jõud ühendades suudame väljuda raskustest ja tõusta taas. Seega kutsume spordirahvast sõjapõgenikele toetust avaldama, sest ainult üheskoos saame sellest keerulisest olukorrast võitu. 


 


Eesti sportlaste üleskutse #märka 2021


Turvaline sport on lugupidamine, õiglus ja igasuguse tahtliku vägivalla puudumine. Ent ometi leidub neid, kellel on turvalise spordi nautimine tehtud võimatuks. Leidub neid, kes ei julge midagi öelda, vastu hakata. Nad kannatavad. Märkame neid abivajajaid! Kui tekib kahtlus, et keegi võib abi vajada, anna märku ohvriabi kriisitelefonil 116 006, lasteabitelefonil 116 111 või www.lasteabi.ee


Märkamine on hoolimine. Märkame üheskoos! #märka


Eesti sportlaste tänuaktsioon "Aitäh, meedikud" 2020


Eesti sportlaste videod 2019

Aasta meessportlane 2018 ja odaviske EM-pronks Magnus Kirt:


Noorteolümpia sõudmise pronksmedalist Greta Jaanson:


Audentese Spordigümnaasiumi Otepää filiaali murdmaasuusatajad:


Olümpiafestivali hõbemedalist iluuisutamises Mihhail Selevko ja Eesti iluuisukoondislane Aleksandr Selevko (klipp vene keeles):



2017. aastal osales valge kaardi päeval ca 150 Eesti sportlast. Vaata nende fotosid ja videosid siit. 
2018. aastal osales juba tuhandeid Eesti sportlasi ja spordiinimesi! Vaata nende fotosid ja videosid allpool. 

Eesti sportlaste videod 2018

EOK sportlaskomisjoni liige, sõudmise olümpiapronks Allar Raja:


Vehklemise individuaalne ja võistkondlik maailmameister Julia Beljajeva:


AVIS Utilitas Rapla korvpallimeeskonna kapten Indrek Kajupank oma tiimi ja fännidega:


Kergejõustiklane Janek Õiglane:


Kolmekordne taekwondo MM-pronksmedalist Olga Borisenko:


Valge kaardi sõnumi pildid sotsiaalmeedias 2018

Mida ütlevad meie sportlased?

Gerd Kanter, olümpiavõitja kettaheites:
"Eesti koolides iga neljas või viies õpilane oma klassikaaslaste poolt kiusatud. See pole kindlasti normaalne. Kui näeme, et kedagi kiusatakse, tuleb sekkuda. Sekkumiseks ei pea olema kaks meetrit pikk ja sada kilo raske. Alustada võib sellest, et lihtsalt midagi öelda ja kiusajat korrale kutsuda!"

Allar Raja
, sõudmise neljapaadi olümpiapronks:

"Tihtilugu ei lõpe koolikiusamine koolis, seda tuleb ette ka trennides ja spordiklubides. Spordis on oluline meeskonnatöö, kus iga liige on võrdväärne. Austa ja hoia oma treeningkaaslasi, ära kiusa ning ära lase ka teistel kiusata, sest ainult koos ühtse meeskonnana saate teha suuri tegusid."

Ott Kiivikas, Euroopa meister kulturismis:
"Kiusamine teeb haiget. Isegi ainult sõnad võivad teha väga palju valu. Kui näed, et kedagi kiusatakse, siis sekku! Selleks pole vaja suuri muskleid, piisab sellest, et süda ja pea on õigel kohal. Hea sõna aitab vahest väga palju."

Eesti aerutamiskoondis:
"Ära kiusa, vaid haara aeru ja paadi järele! Eesti aerutamiskoondise liikmed on sattunud kunagi ka ise kiusatavateks ja astuvad selgelt kiusamise vastu! Hoiame üksteist koolis ja treeningutel! Koos on lihtsam tegutseda!"

Kert Toobal, võrkpallur:
"Meie näitame kiusajatele valget kaarti. Märgake ja ärge astuge lihtsalt mööda!"

"Tartu Ülikooli korvpallimeeskond arvab koos Eesti Olümpiakomitee ja ÜRO-ga üksmeelselt, et koolikiusamine ei ole lahe. ❌ Kui näed, et kellegagi käitutakse ebaõiglaselt, astu vahele! ✋️ "