Noorte olümpiavõistlused

Eesti Olümpiakomitee lähetab delegatsioonid Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja Euroopa Olümpiakomiteede egiidi all toimuvatele noorte olümpiavõistlustele:
  • Noorte suveolümpiamängud
  • Noorte taliolümpiamängud
  • Suvine Euroopa noorte olümpiafestival
  • Talvine Euroopa noorte olümpiafestival
Võistluste eesmärk on propageerida sporti ja olümpiaväärtusi, anda noortele täiendavat innustust spordiga tegelemiseks ning edendada ausat mängu ja sallivust. Noorte suve- ja taliolümpiamängud toimuvad iga nelja aasta tagant paarisarvulistel aastatel, Euroopa noorte olümpiafestivalid toimuvad iga kahe aasta tagant paarituarvulistel aastatel.

Noorte olümpiavõistlustel osalevad sõltuvalt alast reeglina 14-18-aastased sportlased, kes saavad oma tippspordikarjääri esimese multispordi suurvõistluse kogemuse. Sealjuures on tänu noorele eale see paljudele noortele üldse esimene võistlus, kus rahvusvaheliselt konkurentidega mõõtu võtta saab.

Seetõttu tasub ka kõigil spordihuvilistel noorte olümpiavõistluste koondiste käekäigul silma peal hoida, sest nendel võistlustel on võitnud oma esimesed rahvusvahelised medalid paljud Eesti sportlased, kes on jõudnud ka täiskasvanuna maailma absoluutsesse tippu.

Eesti koondis on noorte olümpiavõistlustelt võitnud arvukalt medaleid:
  • Suvealade olümpiafestivalidelt kokku 10 kuldmedalit, 9 hõbemedalit ja 9 pronksmedalit
Nende seas Aleksei Budõlin (1993 olümpiafestivali kuldmedal judos), Martin Padar (1995 olümpiafestivali kuldmedal judos), Margus Hunt (2003 olümpiafestivali kuldmedal kettaheites), Kaire Leibak (2005 olümpiafestivali kuldmedalid kaugushüppes ja kolmikhüppes), Grigori Minaškin (2007 olümpiafestivali kuldmedal judos), Liina Laasma (2009 olümpiafestivali kuldmedal odaviskes), Kregor Zirk (2015 olümpiafestivali kuldmedal 100m liblikujumises), Tanel Kangert (2003 olümpiafestivali pronksmedal eraldistardist), Rasmus Mägi (2009 olümpiafestivali pronksmedal 400m tõkkejooksus). Viimati 2017: Ken Mark Minkovski  võitis kaugushüppes hõbemedali, Gleb Karpenko jalgrattasõidu eraldistardist pronksmedali ning Carol Plakk ja Katriin Saar tennise naispaarismängus pronksmedali.
  • Talialade olümpiafestivalidelt kokku 1 kuldmedali, 4 hõbemedalit ja kaks pronksmedalit
Mihhail Selevko (2019 hõbemedal iluuisutamises), Kristo Siimer (2017 hõbemedal laskesuusatamise sprindis), Tuuli Tomingas (2013 pronksmedal laskesuusatamises), Viktor Romanenkov (2009 kuldmedal iluuisutamises), Katrin Šmigun (1995 hõbemedal suusatamises), Kristina Šmigun (1993 hõbe- ja pronksmedal suusatamises)
  • Suvealade noorte olümpiamängudelt 1 pronksmedal
Greta Jaanson (2018 pronksmedal sõudmises)
  • Talialade noorte olümpiamängudelt 2 hõbemedalit 
Rene Zahkna (2012 hõbemedalid laskesuusatamise sprindisõidus ja jälitussõidus)