EOK programm PÖFF-il toob vaatajateni Ott Tänaku filmi seninägemata kaadrid

15.11.2019
Tagasi
15.11.2019

Eesti Olümpiakomitee esitleb juba seitsmendat aastat Pimedate Ööde filmifestivalil (PÖFF) EOK spordifilmide programmi, kuhu sellel aastal kuulub 10 sporditeemalist linateost.


EOK president Urmas Sõõrumaa sõnul avaneb spordifilme vaadates meile spordialade taustsüsteem, kuhu tavaliselt pilk ei ulatu. „Vaatajate ette tuuakse saavutuste taga olev pingutus, eneseületus ja ohverdused. Mõtlemapanevad kaadrid viivad meid poksiringist ekstreemspordialade piiride nihutamiseni mägedes ning toovad välja spordialade muutuse ja arengu ajas. Soovin kõikidele filmihuvilistele nauditavaid hetki spordifilmide seltsis!“ ütles ta.

Pimedate Ööde Filmifestivali juhatuse liige Mikk Granström rääkis: “EOK spordifilmide programm on kokku pandud kümnest 2019. aasta parimast spordifilmist. Käesolev aasta on olnud Eesti spordile hea ja antud programmi raames on kõigil võimalik näha kogu spordi ilu ja võlu selle täies hiilguses.”

Festivali EOK spordifilmide programmi suurteoseks on Eesti spordiajalugu teinud ning autorallis maailmameistriks tulnud Ott Tänaku film “Ott Tänak: The Movie”. Eksklusiivselt PÖFF-i ajal saab 18. novembril kell 18 ja 23. novembril kell l6.15 Coca Cola Plazas vaadata seansi eel lühifilmi Kataloonia rallist, mis toob ekraanile maailmameistriks tulemise pinge ja emotsioonid koos kommentaaride ja kaadritega kulisside tagant.

“Kataloonia rallil täitis Tänak oma eluunistuse ja võitis koos kaardilugeja Martin Järveojaga maailmameistritiitli. Lootuses seda ajaloolist hetke tabada lendas Hispaaniasse ka filmimeeskond. Dokumentaal on saanud nüüd uued emotsionaalsed lõpukaadrid,” rääkis filmi toimetaja Kaidi Klein.

Traditsiooniliselt toimuvad valitud spordifilmide seanssidel vestlusringid tuntud ekspertide osalusel. Esimene vestlusring toimub juba 15. novembril Solarise Apollo kinos kell 16.45 algaval seansil “Katie”, kui olümpiavõitja ja kõigi nelja suurema poksitiitli (WBA, IBF, WBO ja WBC) Katie Taylori eluloofilmi kommenteerib poksija ja treener Ervin Kade.

PÖFF-i spordifilmide programmis linastuvad järgmised filmid:

  • Ott Tänak: The Movie (Eesti 2019, režissöör Tarvo Mölder)

Kuni tänaseni oli Ott Tänaku karjäärist vaid üks asi puudu - maailmameistritiitel. Teekond tippu on olnud kui Taaveti ja Koljati heitlus, kus on olnud ka ebaõnne ja peaaegu karjääri katkemisest päästis vaid tohutu tahtejõud. Just see üle kivide ja kändude rühkimine tippu on Ott Tänaku kirjutanud igavesti Eesti ja ka maailma autospordi ajalukku ning rahva südamesse. motsionaalne ja suurepärase operaatoritööga dokumentaalfilm jõuab PÖFFi ekraanile kohe vahetult peale seda, kui Ott Tänak on kroonitud autoralli uueks maailmameistriks.

  • Ringi ääres („Ringside“, USA 2019, režissöör Andre Hörmann)

Saksa päritolu režissööri uus dokumentaalfilm lahkab kaheksa-aastase perioodi vältel kahe noore ja lootustandva poksija Kenneth Sims Jr-i ja Destyne Butler Jr-i elukäiku. Pärit Chicago kurikuulsast ja kuritegelikust South Side’ist, tundus mõlema poisi isale ainsaks pääseteeks olevat profipoks. Sõprade, aga ühtlasi ka rivaalidena alustatakse teekonda tippu koos, kuni Destyne satub kõigest hoolimata kriminaalsele teele ja läheb vangi. Kenneth’i karjäär seevastu liigub üha kiiremini ülesmäge ja tekib küsimus, kas Destyne talle enam järele jõuda suudab.

  • „Küljejoon“ („Sideline“, Belgia 2018, režissöörid Joost Wynant, Louis Pons, Maarten Goffin)

Kes ei teaks Cristiano Ronaldot, Lionel Messit või Lukakut – need on inspireerivad edulood. On tuhandeid jalgpallureid, kes tulevad kolmandatest riikidest Euroopasse õnne otsima ning nende ainus pääsetee vaesusest ja viletsusest on professionaalne jalgpallurikarjäär. Paraku aga ei ole kõik muinasjutud määratud tõeks saama. Filmi peategelane on 28-aastane Moses, Inglismaa kõrgliiga endine jalgpallur, kes pärast vigastuse tõttu lõpetatud karjääri pühendab end Nigeeria noorte jalgpalluritel aitamisele, et nood leiaksid endale jalgpallis koha. Kõigil Mosese järgijatel see mõistagi ei õnnestu ning vaatajate ees rullub lahti mitmekihiline lugu jalgpalluritest kui kaubast ja sellest, kuidas ebaõnnestujad võivad saada üleöö Euroopas pagulasteks. „Küljejoon“ on aus film jalgpallist kui tööstusest ning selle ees seisvatest keerulistest väljakutsetest.

  •  „Pikim laine“ („The Longest Wave“, Austria 2019, režissöör Joe Berlinger)


Staar-režissöör Joe Berlinger’i uus dokumentaalfilm heidab pilgu veespordi ühe elava legendi, Robby Naishi nelja aastakümnega elatule ja saavutatule. Ohtrate auhindade ja tunnustusega pärjatud sportlane vaimustub surfamisest ka pärast pikka karjääri ja leiab selles alati midagi uut ja imetlusväärset. Võib öelda, et tegu on isegi ekstreemspordi pioneeriga, sest ajal, mil sellest eriti midagi ei teatud, suutis tema juba korda saata uskumatuid tegusid. Sport kasvatab ja õpetab, pakub motivatsiooni, sisu ja eneseteostuse võimalust. Uhkete kaadritega film toob selle ekraanile kogu ilus ja võlus.

  • „Katie“ („Katie“, Iirimaa 2018, režissöör Ross Whitaker)

Suurepärane ja väga isiklik dokumentaalfilm Iirimaa ja maailma läbi aegade ühest paremast naispoksijast, Katie Taylorist. Katie alustas poksimist juba 11-aastaselt ning on tänaseks saavutanud poksimaailmas peaaegu kõik, mida saavutada annab. Olümpiakuld, kõigi nelja suurema poksitiitli (WBA, IBF, WBO ja WBC) ühel ajal hoidmine ning siiani ühegi kaotuseta karjäär. Dokumentaalis näeme, kuidas südikas tüdruk kõige selleni jõudis ning milliseid raskusi on ta pidanud ületama. See on päris elu “Miljoni dollari tüdruku” lugu.

  • „Mängu muutes“ („Changing the game“, USA 2019, režissöör Michael Barnett)

Muutused ühiskonnas peegelduvad vastu igal pool, ka spordis. Sport on eneseületuse, pühendumuse ja kire sümbol. Saamaks osa spordi kütkestavast võlust, ei pea ilmtingimata olema profisportlane, sellest võib osa saada igaüks. Dokumentaalfilm “Mängu muutes” vaatab, kuidas transsoolised noored üritavad spordis oma kohta leida ning end kehtestada. Kas sünnijärgne sugu saab määravaks või mitte? Emmy võitnud režissöör Michael Barnett avab temaatikat peenelt ja eelarvamusteta, samas kaunilt ja suurejooneliselt välja tuues ka spordi tõelist olemust.

  • „Sihitu“ („Roadless“, USA 2019, režissöörid Steve Jones, Jon Klaczkiewicz)

Kui ritta peaks panema kolm omanäolisemat ja mõjuvõimsamat ekstreemsportlast, siis oleks need kindlasti maailmakuulsad Bryan Iguchi, Jeremy Jones ja Travis Rice, kes on muutnud viisi, kuidas tavainimene lumelauasporti ning selle võimalustesse suhtub. Need kolm nihutavad pidevalt inimvõimete piire, samas suhtuvad igasse mäkke suure aukartuse ja austusega. Mehed, kellest on tänaseks saanud oma ala legendid, pole senini üheski filmis koos üles astunud, mis juba iseenesest on ajalooline fakt, ja siinkohal on nende ühine eesmärk vallutada Ameerika viimane metsik paik. Rännak, mis on isegi nende kolme jaoks ohtlik katsumus, paneb vaataja kaasa elama ja on tõeline maiuspala spordiala fanaatikutele.

 

  • Talvemaa („Winterland“, Kanada, Austria, Norra, USA 2019, režissöörid Todd Jones, Steve Jones, Jon Klaczkiewicz)

 

Film on hümn kõigile suusatamise ja lumelaua fännidele! Filmitootja Teton Gravity on maailma edukaim talispordifilmide tootja ning rohkelt ka auhindu pälvinud. Uue filmiga on tegijad seadnud lati järgmisele tasemele, mida ületada tundub võimatu, sest iga kaader on võimsam kui eelmine, täis adrenaliini ja pinget ning võimatuna tunduvad mäed alistatakse pealtnäha mängleva kergusega. Kogu ilu ja suurejoonelisuse taga on kirglikud sportlased, kes eiravad kõiki loodusseadusi, pakkudes elamust ka filmivaatajale.

 

  • Liiga kaugel („Zu weit weg“, Saksamaa 2019, režissöör Sarah Winkenstette)

Uude kohta kolimine ei ole kunagi lihtne. Just selle väljakutsega peab 11-aastane Ben silmitsi seisma, kui uues keskkonnas ootavad teda ees kiusamine ja koolikaaslaste külm vastuvõtt. Sisseelamine pole Beni jaoks sugugi lihtne ning poiss põgeneb tagasi oma vanasse koju. Kõige selle juures on tema üheks suureks hobiks jalgpall, mis pakub korraga nii lohutust kui ka väljakutseid. Kuid mis peamine, sport õpetab ja liidab inimesi, ning tänu jalgpallile täitub nii mõnigi Beni unistus.

  • Perfektne 10 („Perfect 10“, Suurbritannia 2019, režissöör Eva Riley)

15-aastane Leigh on andekas ja lootustandev võimleja, kes valmistub esimeseks suureks võistluseks. Korraga muutub aga tema senine rutiinne argipäev, kui välja ilmub poolvend, kelle olemasolust polnud tüdrukul aimugi. Vast leitud vend toob Leigh’i senisesse ellu palju seiklusi ja kohati ka ohtlikke olukordi, mis tagasihoidlikule tüdrukule omamoodi meeldib. Korraga avastab Leigh end aga ristteelt, kus peab otsustama, mida elult tahta, kas jätkata rasket tööd sportlase elukutse suunas või lüüa kõigele käega?

EOK spordifilmide programmist PÖFF-il on võimalik osa saada alates 15. novembrist kuni festivali lõpuni. Tutvu Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmiga siin: