Valge kaardi päev

Iga aasta 6. aprillil tähistame Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel valge kaardi päeva, mille raames Eesti sportlased ja spordiinimesed näitavad koolikiusamisele valget kaarti ning kutsuvad üles kiusamisele vahele astuma.

Päeva tähistamise algatasid Rahvusvaheline Olümpiakomitee ja ÜRO nime all International Day of Sport for Development and Peace. See päev räägib sellest, kuidas sport suudab ühiskonda paremaks muuta – spordil on jõud inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua. 

Igaüks - sportlane, treener, tugimeeskonna liige, sporditöötaja, tulihingeline spordifänn - kes tahab koolikiusamise vastu üles astuda ja kutsuda üles kiusamisse sekkuma, on oodatud valge kaardi päeval osalema!
  • Tee endast foto või video, kus näitad kiusamisele valget kaarti. Fotole võib kutsuda ka oma võistkonna- või treeningkaaslased või oma toetajad ja kaasaelajad.
  • Postita see foto 6. aprillil oma sotsiaalmeedia lehtedele.
  • Lisa kindlasti hashtagid #äralasekiusata #terveeestieest #WhiteCard @olympiafann @peaceandsport
  • Kirjuta juurde oma sõnum, millega kutsud üles kiusamisse sekkuma.
  • Võid oma postituse juurde rääkida ka mõne kiusamisega seotud loo.
Miks valge kaart?

Päeva sümboliks on valge kaart - kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.

Miks kiusamine?

Kiusamine on Eesti noorte jaoks suur probleem. Erinevate uuringute andmetel kogeb kooliaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti õpilastest, nooremate laste seas lausa iga neljas. Kiusamist 

Valge kaardi päeval tahame öelda neile, kes kiusamist pealt näevad, et palun sekkuge - just pealtnägijate reaktsioonidest sõltub kõige enam, kas kiusamine jätkub, võimendub või lõppeb. Igaüks meist saab kiusamist peatada!

Loe lähemalt, kuidas kiusamisse sekkuda, siit.

Eesti sportlaste tänuaktsioon "Aitäh, meedikud" 2020


Eesti sportlaste videod 2019

Aasta meessportlane 2018 ja odaviske EM-pronks Magnus Kirt:


Noorteolümpia sõudmise pronksmedalist Greta Jaanson:


Audentese Spordigümnaasiumi Otepää filiaali murdmaasuusatajad:


Olümpiafestivali hõbemedalist iluuisutamises Mihhail Selevko ja Eesti iluuisukoondislane Aleksandr Selevko (klipp vene keeles):2017. aastal osales valge kaardi päeval ca 150 Eesti sportlast. Vaata nende fotosid ja videosid siit. 
2018. aastal osales juba tuhandeid Eesti sportlasi ja spordiinimesi! Vaata nende fotosid ja videosid allpool. 

Eesti sportlaste videod 2018

EOK sportlaskomisjoni liige, sõudmise olümpiapronks Allar Raja:


Vehklemise individuaalne ja võistkondlik maailmameister Julia Beljajeva:


AVIS Utilitas Rapla korvpallimeeskonna kapten Indrek Kajupank oma tiimi ja fännidega:


Kergejõustiklane Janek Õiglane:


Kolmekordne taekwondo MM-pronksmedalist Olga Borisenko:


Valge kaardi sõnumi pildid sotsiaalmeedias 2018

Mida ütlevad meie sportlased?

Gerd Kanter, olümpiavõitja kettaheites:
"Eesti koolides iga neljas või viies õpilane oma klassikaaslaste poolt kiusatud. See pole kindlasti normaalne. Kui näeme, et kedagi kiusatakse, tuleb sekkuda. Sekkumiseks ei pea olema kaks meetrit pikk ja sada kilo raske. Alustada võib sellest, et lihtsalt midagi öelda ja kiusajat korrale kutsuda!"

Allar Raja
, sõudmise neljapaadi olümpiapronks:

"Tihtilugu ei lõpe koolikiusamine koolis, seda tuleb ette ka trennides ja spordiklubides. Spordis on oluline meeskonnatöö, kus iga liige on võrdväärne. Austa ja hoia oma treeningkaaslasi, ära kiusa ning ära lase ka teistel kiusata, sest ainult koos ühtse meeskonnana saate teha suuri tegusid."

Ott Kiivikas, Euroopa meister kulturismis:
"Kiusamine teeb haiget. Isegi ainult sõnad võivad teha väga palju valu. Kui näed, et kedagi kiusatakse, siis sekku! Selleks pole vaja suuri muskleid, piisab sellest, et süda ja pea on õigel kohal. Hea sõna aitab vahest väga palju."

Eesti aerutamiskoondis:
"Ära kiusa, vaid haara aeru ja paadi järele! Eesti aerutamiskoondise liikmed on sattunud kunagi ka ise kiusatavateks ja astuvad selgelt kiusamise vastu! Hoiame üksteist koolis ja treeningutel! Koos on lihtsam tegutseda!"

Kert Toobal, võrkpallur:
"Meie näitame kiusajatele valget kaarti. Märgake ja ärge astuge lihtsalt mööda!"

"Tartu Ülikooli korvpallimeeskond arvab koos Eesti Olümpiakomitee ja ÜRO-ga üksmeelselt, et koolikiusamine ei ole lahe. ❌ Kui näed, et kellegagi käitutakse ebaõiglaselt, astu vahele! ✋️ "